Na dobry początek, zacznijmy od kwestii kim właściwie jest dietetyk?
A więc dietetyk, zgodnie z definicją Europejskiej Federacji Stowarzyszenia Dietetyków EFAD (European Federation of Associations of Dietitians) – to specjalista z udokumentowanymi kwalifikacjami, który wykorzystuje naukę o żywieniu do edukowania pacjentów zarówno w okresie zdrowia, jak i choroby. Do zadań dietetyka należy m.in. dokonanie oceny stanu odżywiania oraz sposobu żywienia i zapotrzebowania pacjentów na makro i mikroskładniki odżywcze. Potrafi on zapobiegać oraz leczyć nadwagę, niedożywienie oraz otyłość, opracowując i wdrażając ustalone jadłospisy, diety. Bardzo ważną rolą dietetyka jest nie tylko leczenie, ale również budowanie u pacjentów świadomości na temat prawidłowego odżywiania.
Wiemy już kim jest dietetyk, więc odpowiedzmy teraz na pytanie, w jakich sytuacjach warto skorzystać z jego pomocy?
Dietetyk pomoże, gdy:
- Chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe na bardziej korzystne dla zdrowia. Dzięki temu możemy do swojego jadłospisu włączyć nowe, różnorodne produkty, nauczyć się nowych metod przygotowywania posiłków i dowiedzieć się, dlaczego dotychczasowa dieta była dla nas niezdrowa.
- Planujemy pozbyć się zbędnych kilogramów i popracować nad sylwetką, zwiększyć masę mięśniową lub utrzymać odpowiadającą nam masę ciała na stałym poziomie.
- Mamy zdiagnozowaną chorobę, która wymaga specjalistycznego odżywiania. Mowa tutaj o schorzeniach takich jak m.in. otyłość, cukrzyca, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, zespół metaboliczny, nietolerancje i alergie pokarmowe.
- Planujemy ciążę lub jesteśmy karmiącą mamą i zależy nam, aby spożywane posiłki były pełnowartościowe, zbilansowane i dostarczały odpowiedniej dawki witamin oraz minerałów dla nas oraz dla dziecka.
- Borykamy się z zaburzeniami odżywiania np. bulimią, zajadaniem stresów, nocnym podjadaniem, wszelkiego rodzaju uzależnieniami od niezdrowych produktów.
- Chcemy być bardziej aktywni fizycznie, zadbać o dietę i dobre samopoczucie.
- Po spożyciu niektórych produktów, czujemy się źle i niekomfortowo, mamy problemy żołądkowo-jelitowe lub podejrzewamy u siebie alergię czy nietolerancje pokarmowe.
- Zaobserwujemy, że ktoś z naszych najbliższych nie odżywia się prawidłowo – jest niedożywiony lub wręcz przeciwnie widać nadmierny przyrost masy ciała.
- Cierpimy na zaparcia lub inne dolegliwości związane z naszym układem trawiennym.
Dobry dietetyk to osoba, która potrafi wysłuchać, nie ocenia negatywnie „z góry” pacjenta, łączy wiedzę teoretyczną z praktyką, motywuje do działania i chętnie odpowiada na wszystkie pytania. Po przeprowadzeniu wywiadu potrafi ustalić szczegółowy plan działania.
Odpowiednio dobrana i przygotowana dieta jest kluczem do zdrowego stylu życia!
Jeśli nie wiesz, jaka dieta z naszego cateringu będzie odpowiednia dla Ciebie, skorzystaj z DARMOWEJ PORADY DIETETYKA KLINICZNEGO. W zakładce Dietetyk zostaw nam swój numer telefonu – jeden z naszych specjalistów oddzwoni do Ciebie. Działamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-17:00. Do usłyszenia!